Biežākie jautājumi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Vai planierisms ir piemērots arī sievietēm?

Pilnīgi noteikti! Sievietes nodarbojas ar planierismu arī sportam un tiek vērtētas atsevišķi.

Kā planieris tiek uzcelts gaisā?

To var darīt ar lidmašīnu, tad iespējams pacelties dažu kilometru augstumā. Lētāks un operatīvāks veids ir ar velci jeb vinču, lai paceltu 300-750m augstumā. Un tad ir motor-planieri, kas paši spēj pacelties gaisā.

Cik ātri un tālu var lidot ar planieri?

Ar planieri var lidot visai iespaidīgus attālumus. Maršruti var būt 1000km gari, bet kalnainos apvidos mēdz lidot arī 3000km. Tas gan ir ekstrēmi, jo paņem laiku un prasa nodrošināties ar pārtiku un higiēnas iespējām. Un došak tādus lielus attālumus lidot divatā. Modernajiem planieriem ekstrēms ātrums var būt ap 250km stundā, bet normālos apstākļos, planieristi nepārsniedz 160km/h. Lidojot pa maršrutu videjāis ātrums var būt 70 līdz 130km/h.

Vai planierisms ir dārgs?

Atkarībā vai nodarbojies ar planierismu pilnībā privāti/mazā grupā, jeb visai aktīvā klubā. Ja klubs ir pietiekami liels, tad lielākie izdevumi (planieru iegāde, apkope, apdrošināšana, lidlauka izdevumi, buksēšana lidmašīnu vai vinču) tiek sadalīta uz biedriem lielākā skaitā un ienākumiem no ziedotājiem vai cita veida dotācijām. Tāda ir prakse pasaulē, ieskaitot kaimiņvalstis.

Dzirdēju, ka planierisms ir snobisks un ekskluzīvs. Vai tā ir taisnība?

Blēņas! Planierismam var pievienoties jebkurš. Vissvarīgākā ir interese par planierismu. Ir klubi, kuri atbalsta arī tos, kuriem tipiskās kluba izmaksas nav pieejamas, bet ir nepārvarama tieksme lidot, bez vecuma, ticības, rases, tautības ierobežojuma. Cerams, ka tāda prakse ieviesīsies arī Latvijā. Viss vēl priekšā.

Vai planēšana ir droša?

Jā. Planieru klubi gādā par visaugstākajiem standartiem tehnikas un apmācību ziņā. Katrā klubā tiek gādāts par planiera nevainojamu tehnisko stāvokli. Instruktori un eksaminētāji nepielaiž pie solo(individuāla) lidojuma, iekams nav pārliecība par lidotāj-studenta prasmēm un zināšanām.

Piedevām, planierim nav iespējami dzinēju bojājumi vai uguns nedrošība. Planieriem ir nepieciešams veikt regulāru tehnisku inspekciju, ko veic saskaņā ar starptautiskajām regulām.

No kā tiek izgatavots planieris?

Modernie planieri tiek izgatavoti izmantojot kompozītmateriālus – stikla-šķiedru, oglekļa šķiedru vai kevlāru ar epoksīda sveķiem. Kur nepieciešams, konstrukcijai tiek izmantoti alumīnija sakausējuma caurules un lējumi. Piem: kevlars ir 5reizes izturīgāks par konstrukciju tēraudu.

Šī iemesla dēļ, planieri ir vieglie lidaparāti, kuros visvairāk tiek lietotas jaunākās tehnoloģijas. Lielākā daļa ražošanas procesa ir roku darbs. Tā iemesla dēl, jauni planieri ir visai dārgi, bet arī to kalpošanas ilgums, ar labu apkopi, nav ierobežots.

Man nav iespēja pavadīt visu dienu planieru klubā. Vai tā ir problēma?

Parasti nē. Parasti ir jābūt iespējai pavadīt vismaz pusi no dienas lai progresētu savā izaugsmē, ja vēlies augt kā pilots. Citādi, tas ir atkarīgs no tā vai tev ir jau kāda loma un deleģēti pienākumi klubā.

Kāds laiks ir nepieciešams labai planēšanai?

Laiks ir mainīgs, bet parasti lidojumi notiek pie vēja, kas nepārsniedz 9 metrus sekundē.

Vai planieriem lidošanai vajadzīgs vējš?

Nē. Var lidot arī pilnīgā bezvējā.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Pāriet uz rīkjoslu