Par planieriem

[vc_row][vc_column]

Jēdziens

Latviešu, krievu, franču valodā ar vārdu planieris(планёр, planeur…) jāsaprot konkrēts planējošo gaisa kuģu tips, kuram ir stingras konstrukcijas apspalvojums(spārni, stabilizatori, ķīlis) un korpuss, jeb fizelāža, kurš var būt ar atvērtu vai aizvērtu kabīni. Pie planējošiem un pilotējamiem kuģiem ir ierindojami arī deltaplāni un paraplāni.

Visus planējošos gaisa kuģus angļu valodā sauc par glider, kamēr planierus specifiski apzīmē ar sailplane. Tomēr, bieži vien arī ar glider saprot klasisko planieri, kamēr deltaplānam(hang-glider ) un paraplānam (para-glider)  ir savi unikālie nosaukumi. Tapēc, ja googlē meklēsi “glider”, tad 99% būs saistība ar planieriem, bet ja skatīsi tādus zinātniskus un tehnologiskus resursus kā NASA, tad pie glider būs ierinots pat kosmiskais šatls, kurš blīvajos atmosfēras slāņos nolaižas neizmantojot dzinejspeku kā to dara lidmašīnas.

[vc_gallery interval=”3″ images=”269,273,357,358,359,360,361,362,363″ img_size=”large”]

Motor-planieri

Parasti, ar planieri saprot aerodīnu(gaisa kuģi ar spārniem), kuram nav motora nemaz. Tomēr, uzlabojoties iekšdedzes dzinēju un elektrisko akumulatoru efektivitātei, ir parādījušās iespējas apgādāt planierus ar nelieliem, bet pietiekami jaudīgiem dzinējiem, lai tie paši varētu uzņemt vajadzīgo augstumu un pie vajadzības to atgūt.  Ir varianti, kad dzinējs ir domāts tikai lidojuma paildzināšanai, bet nav tik jaudīgi lai paceltu gaisa kuģi gaisā. Mēdz būt konstrukcijas ar fiksētu propellera novietojumu,  ar paceļamu no fizelāžas dzinēju un ar centrbēdzes propelleru priekšpusē.

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

Kā planieris lido?

Lido tieši tā pat kā lidinās putni vai papīra lidmašīna – izmantojot spārnus, kas ir saucamā nesēj-virsma. Tā kā planiera spārni ir gana gari, tad nesēj-virsma ir ievērojami liela, salīdzinot ar tipiskām lidmašīnām. Tas, arī ļauj planierim noturēties gaisā bez dzinēja visai ilgi. Bet ir viens svarīgs nosacījums lai cēlējspēks nemazinātos un gaisa kuģis nesāktu krist – ir vajadzīgs zināms ātrums. Lielums, kas raksturo gaisa kuģa spēju bez dzinējspēka  pa gaisu aizslīdēt pēc iespējas tālāk, saucams par kvalitāti. Apbrīnojami, tomēr arī lielas pasažieru lidmašīnas spēj planēt. Tomēr jāņem vērā šo lidmašīnu daudz zemākā kvalitāte, kura neļauj izmantot to, ar ko planieri ir atšķirīgi – un tās ir augšupejošās gaisa plūsmas, jeb strāvas, kurās ielidojot, planierim ir iespēja pacelties augstāk virs zemes un turpināt savu lidojumu tik ilgi, cik vien šādas strāvas ir pieejamas un atrodamas.

[vc_single_image image=”241″ img_size=”full” title=”Spēki, kas iedarbojas uz lidmašīnu un planieri”]

Planieru izgatavošana

[vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=eJXJgWCYMEo” el_aspect=”43″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=I_atJwXxcrU&t=85s” el_aspect=”43″][/vc_column][/vc_row]

Pāriet uz rīkjoslu